Bezpieczna droga do szkoły - spotkanie z Panią Dzielnicową sierż. Anną Mazurczyk.

Wycieczka do sklepu.

W marcu wybraliśmy się na wycieczkę do osiedlowego sklepu spożywczego „Eurosam-Lewiatan”. Niektórzy z nas często robili w nim zakupy ze swoimi rodzicami i dotąd nawet nie wiedzieli, że – oprócz widocznych tam pań ekspedientek i kasjerek oraz produktów spożywczych wyłożonych na półkach – w sklepie są jeszcze inni pracownicy i wiele innych ciekawych rzeczy. Podczas wycieczki mogliśmy poznać sklep „od zaplecza” czyli – zwiedzić te pomieszczenia, których będąc klientami nigdy nie widzieliśmy. „Odkryliśmy” więc magazyn, w którym przechowywane są zapasy produktów spożywczych, a w nim krzątających się panów magazynierów oraz biuro pana kierownika sklepu. Po sklepie oprowadziła nas miła pani Anetka, która opowiedziała nam o swojej pracy ekspedientki i kasjerki, a następnie zaprezentowała kasę, którą obsługuje. Każdy z nas mógł – z pomocą pani Anety – dokonać zakupu i sprzedaży pysznych herbatników. Przekonaliśmy się, że to wielka frajda, ale też duża odpowiedzialność. Jednak praca kasjerki bardzo nam się spodobała. Może kiedyś pan kierownik sklepu zatrudni kogoś z nas? Na razie jemu, pani Anecie i wszystkim pracownikom sklepu, którzy okazali nam wiele życzliwości bardzo dziękujemy!

"Jak segregować odpady?" - lekcja ekologiczna.

W naszym przedszkolu gościliśmy ostatnio panią Izę ze spółki „Lech” w Białymstoku, która w bardzo ciekawy sposób zaprezentowała nam zasady segregacji odpadów komunalnych w Białymstoku. Najpierw – demonstrując nam poszczególne kontenery przeznaczone do gromadzenia odpadów – wyjaśniła znaczenie opisów znajdujących się na nich tj.: tworzywa sztuczne i metale (kontener żółty), papier (kontener niebieski), szkło (kontener zielony), odpady biodegradowalne (kontener brązowy) i zmieszane odpady komunalne (kontener czarny) oraz wytłumaczyła nam co powinniśmy, a czego nie powinniśmy do nich wrzucać. Następnie wyjaśniła, że dzięki wyrzucaniu śmieci do kolorowych kontenerów i oddzielaniu poszczególnych odpadów wzrośnie poziom odzysku surowców do ponownego wykorzystania. Wytłumaczyła nam, że wyrzucany przez nas papier trafi do fabryki papieru, a z niego zostaną zrobione np. książki; szkło trafi do huty szkła, a z niego zostaną zrobione inne szklane przedmioty; z wyrzuconych przez nas plastikowych butelek mogą zostać wyprodukowane zabawki; z odpadów biodegradowalnych czyli odpadków warzywnych i owocowych oraz resztek żywności pochodzenia roślinnego powstanie kompost (witaminki) dla roślin, zaś zmieszane odpady komunalne zostaną spalone i powstanie z nich np. żużel. Po tak wyczerpującej lekcji teorii przyszedł czas na praktykę. Każdy z nas otrzymał od pani Izy inny rodzaj odpadów, które miał samodzielnie wrzucić do określonego kontenera, zgodnie z podziałem na kolory identyfikujące rodzaje odpadów. Poradziliśmy sobie na „6”! Świadczą o tym medale, które otrzymaliśmy za znakomicie wykonane zadanie na lekcji ekologicznej. Dziękujemy za przekazanie nam cennej wiedzy na temat potrzeby ponownego wykorzystywania materiałów w celu ograniczania ilości wytwarzanych odpadów na co dzień, która z pewnością zaprocentuje naszymi postawami proekologicznymi w dorosłym życiu i przyczyni się do ochrony środowiska, w którym żyjemy.

Wycieczka do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4.

Wspaniałości w marcu.

Dzień Nowych Technologii.

Dzień Wiosny.

Zakładamy "Zielony Ogródek" w naszej sali.

"Przyjaciele Zippiego" - doskonalimy zdolności nawiązywania przyjaźni.

Na naszych kolejnych spotkaniach z Zippim – sympatycznym patyczakiem dowiedzieliśmy się, co możemy zrobić, aby mieć przyjaciół, jak być dobrym przyjacielem i jak pozyskiwać nowych przyjaciół. Każdy z nas wykonał kukiełkę przedstawiającą naszego przyjaciela, a następnie prezentował ją przed całą grupą. To było fajne przeżycie. Wspólnie zrobiliśmy „Kwiat Przyjaźni”, którego płatki przedstawiały nasze sposoby na rozwiązanie konfliktów z przyjaciółmi. Nikomu nie zabrakło pomysłów, więc nasz kwiat wyglądał imponująco. Cieszymy się, że jest z nami Zippi, który uczy nas, jak utrzymywać dobre relacje z innymi oraz jak radzić sobie na co dzień z trudnościami i problemami.

Nie ma czasu na nudę.

Uroczystość 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok.

Bal Śnieżynek i Bałwanków.

"Z wizytą u weterynarza" - wycieczka do lecznicy zwierząt.

Realizację tematu kompleksowego „Zwierzęta hodowane w domu” rozpoczęliśmy wycieczką do gabinetu weterynaryjnego „Pluszak” w Białymstoku. Tam pani doktor Renata oprowadziła nas po lecznicy zapoznając ze znajdującymi się w niej pomieszczeniami oraz podstawowym sprzętem lekarskim używanym w pracy ze zwierzętami. Opowiedziała nam również, z jakimi „pacjentami” spotyka się w swoim gabinecie. Niektórych z nich czyli dwa kotki zobaczyliśmy w zwierzęcym „szpitaliku”, gdzie w odpowiednio przystosowanych klatkach – transporterach oczekiwały na szczepienia. Pani doktor podała nam cenne informacje dotyczące tego, w jaki sposób należy dbać o swoje zwierzątko, dlaczego należy je szczepić, jak często zgłaszać się z nim do gabinetu oraz dlaczego nie wolno dotykać zwierząt spotkanych na ulicy. Na koniec odpowiedziała na nasze pytania np. tj.: „Co robić, gdy nasz ulubieniec nie chce jeść, nie chce się bawić lub jest smutny?” czy „Jak zostać weterynarzem?”. Bardzo podobało nam się to spotkanie, tym bardziej, że mogliśmy się dowiedzieć, jak pomóc naszym zwierzątkom, kiedy tego od nas najbardziej potrzebują.

Walentynki.

"W krainie śniegu i lodu" - zajęcia edukacyjne w bibliotece.

Podczas naszego ostatniego spotkania w bibliotece Pani Kasia – bibliotekarka „zabrała nas w podróż” do krainy śniegu i lodu. Razem z nią – słuchając ciekawostek zawartych w różnych książkach oraz oglądając piękne zdjęcia – „przyglądaliśmy” się przyrodzie, zwierzętom oraz życiu ludzi na Dalekiej Północy. Po tak ciekawej „podróży” z przyjemnością wypełniliśmy czyste szablony Antarktydy naszymi rysunkami żyjących tam zwierząt. Jak zwykle wróciliśmy z biblioteki wzbogaceni o cenną wiedzę i bardzo zadowoleni. Dziękujemy!

Styczniowo - zabawowo.

Feryjne spotkanie z książką.

Podczas ferii wraz z naszymi koleżankami i kolegami z grup: „Zajączki” i „Pszczółki” odwiedziliśmy naszą osiedlową bibliotekę. Pani bibliotekarka przeczytała nam bardzo pouczającą książkę pt. „Nowa”, z której dowiedzieliśmy się, co znaczą trudne słowa „tolerancja” i „akceptacja”. Obejrzeliśmy również filmy z serii przygód „Misia Uszatka”. A na koniec mogliśmy zagłębić się w świat przeróżnych, niezwykłych książek. To było fascynujące spotkanie! Z niecierpliwością czekamy na kolejne, podczas których poznamy inne, równie ciekawe tajemnice, jakie kryją biblioteczne książki.

Bal karnawałowy.

Integrujemy przedszkolaki z grup "Misie" i "Kubusie", za sprawą kreatywnego kodowania.

Kochane Babcie i Dziadkowie.

Jasełka - prezent Przyszywanym Babciom!

Kształtowanie postaw patriotycznych nie sprowadza się jedynie do budowania szacunku wobec symboli narodowych. Wiek przedszkolny to idealny czas do zarażania dzieci postawą życzliwości, miłości, empatii wobec drugiego człowieka. Po raz kolejny staraliśmy się wywołać uśmiech na twarzach Przyszywanych Babć – rezydentek Domu Opieki Społecznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących w Białymstoku. Dzieci z gr”Misie” i „Smerfy” umilały czas występami teatralnymi w formie jasełek, zaś maluszki z grup: „Żabki”, „Krasnoludki”, „Biedronki” wspaniale zaprezentowały piosenki i wierszyki w tematyce „Dla Babci i Dziadka”.

Rozwijamy kreatywność - zajęcia otwarte.

Mikołajki.

Podstawowa aktywność dziecka - zabawa.

"Przystosowanie się polskich ptaków do zimy" - spotkanie z przedstawicielem P.T.O.P.

Pod koniec listopada gościliśmy w naszym przedszkolu Panią Martę – przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Białymstoku. Pani Marta przedstawiła nam przepiękną prezentację multimedialną na temat przystosowania się polskich ptaków do zimy. Dowiedzieliśmy się z niej np. że zimą nie widzimy latających ptaków, a częściej siedzące gdzieś na gałęziach, bo oszczędzają one w ten sposób swoją energię potrzebną do przetrwania tej trudnej pory roku. Poznaliśmy również szlak migracji ptaków odlatujących od nas do ciepłych krajów. Pani Marta zaskoczyła nas również niezwykłymi ciekawostkami na temat ptaków, których nie znaliśmy. Jedną z nich była dla nas informacja o sowie, a właściwie jej otworach słuchowych. Otóż dowiedzieliśmy się, że są one ułożone niesymetrycznie po obu stronach jej głowy, co powoduje, że dźwięk dochodzi do jej uszu w różnym czasie i w nieco innej formie. Dzięki temu sowa potrafi precyzyjnie zlokalizować ofiarę nawet w całkowitej ciemności. Pani Marta podkreśliła potrzebę pomagania ptakom zimą i opowiedziała nam o rodzajach karmników oraz pokarmów, odpowiednich dla różnych ptaków zimujących w naszym kraju. To było bardzo ciekawe i pożyteczne spotkanie. Dziękujemy!

Wycieczka na pocztę.

W listopadzie omawiając temat „Pan listonosz listy niesie”, wybraliśmy się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego nr 26 w Białymstoku. Tam Pani Helena – naczelnik urzędu zapoznała nas z wyglądem poczty oraz jej wyposażeniem. Mogliśmy również obserwować pracę pań w okienkach pocztowych oraz posłużyć się używanymi przez nie przyborami, tj. datownik czy stempel. Bardzo nam się podobało! Jednak najlepsza frajda spotkała nas na sam koniec. Poznaliśmy Pana Adama – listonosza, który opowiedział nam o swojej pracy, a następnie pokazał i dał do potrzymania swoją torbę oraz ogromny worek z listami! Prawie wszyscy z nas chcą od tej pory być listonoszami, nawet dziewczynki! Po wyjściu z budynku urzędu samodzielnie nadaliśmy listy do naszych rodziców wrzucając je do czerwonej skrzynki pocztowej. Jesteśmy bardzo wdzięczni kierownictwu i pracownikom poczty za poświęcony nam czas, okazaną życzliwość oraz mnóstwo drobiazgów, które od nich otrzymaliśmy. Dziękujemy!

"Dąb Niepodległości".

Dnia 21.11.2018 r. gościliśmy w naszej grupie przedstawiciela Nadleśnictwa Dojlidy w Białymstoku – Panią Iwonkę. Dowiedzieliśmy się od niej na czym polega jej praca oraz poznaliśmy szczegóły jej umundurowania. Wiemy już, że współczesny mundur polskich służb leśnych jest zbliżony do munduru wojskowego (niektórzy z nas myśleli, że odwiedziła nas pani z wojska) – ma zielony kolor, wizerunek orła białego na guzikach, wyszycia haftem srebrnym liści dębowych oraz żołędzi. Pani Iwonka przyszła do nas z niespodzianką – przepiękną sadzonką dębu! Nazwaliśmy ją Dębem Niepodległości i razem z nią zasadziliśmy ją na placu przedszkolnym, by w ten sposób upamiętnić 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Bardzo cieszymy się z tej akcji, bo ma nie tylko wymierne znaczenie historyczne, ale także przyniesie konkretne korzyści ekologiczne. Codziennie przychodzimy na plac, by nie tylko miło tam spędzać czas, ale by obserwować, jak rośnie i zmienia się posadzone przez nas drzewko. Serdecznie dziękujemy Pani Iwonce i Nadleśnictwu Dojlidy za pomoc i współpracę w przeprowadzeniu naszej akcji.

"Kokarda narodowa" - zajęcia edukacyjne w bibliotece.

Przed Narodowym Świętem Niepodległości wybraliśmy się na wycieczkę do Filii Bibliotecznej Książnicy Podlaskiej Nr 8 w Białymstoku. Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy tam film animowany „Kto ty jesteś?” utrwalając znajomość naszych symboli narodowych oraz z wielką powagą zaśpiewaliśmy w postawie stojącej hymn Polski tj. Mazurek Dąbrowskiego. Ale najciekawsze było jeszcze przed nami! Pani bibliotekarka przeczytała nam opowiadanie Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Kokarda narodowa”, z którego dowiedzieliśmy się, że znana przez nas i zwana popularnie kotylionem odznaka w biało-czerwonych barwach przyczepiana z okazji Święta Niepodległości do ubrania wcale nią nie jest, a jest … kokardą narodową! Kotylion zaś dostaje koń po wygranym biegu lub kot na wystawie. Kotyliony również dopinamy do balowego stroju. „Kokarda narodowa to dawny i obecny symbol patriotyzmu. Powstała ona około 200 lat temu. Najpierw materiał upinano w formie tradycyjnej kokardy, a dopiero potem – w formie kolistej rozety. Kokarda narodowa odwzorowuje godło narodowe – białego orła na czerwonym polu. W centrum jest kolor biały, a dookoła czerwony otok.” Tak więc – bogatsi o tą wiedzę – na zakończenie zajęć w bibliotece wykonaliśmy kokardy narodowe, które zabraliśmy ze sobą, aby godnie uczcić Święto Niepodległości. „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy!”

Październik w Misiach.

Ratujmy białostockie kasztany.

Śladami Pani Jesieni - wycieczka do parku.

Spotkanie z Policją i Strażą Pożarną.

Tak nam minął wrzesień.

Mali kucharze w pizzerii Da Grasso.

Relaks w sali zabaw w pizzerii Da Grasso.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Dzień Przedszkolaka.