Ciekawe spotkania

Dzielni strażacy

Spotkanie ze strażakami, którzy przybliżyli przedszkolakom specyfikę swojego zawodu i uczyli zasad sprawnej ewakuacji.


Meet Photon

Przedszkolaki poznały sympatycznego robota, którego uczyły różnych umiejętności. Photon zagościł na stałe w naszym przedszkolu, by dawać radość, generować poczucie sprawczości, uczyć podstaw programowania i wspierać w rozwoju logicznego myślenia.


Miś Bartek – nasz nowy przyjaciel

Rówieśnicy z grupy “Pszczółki”, z Przedszkola nr 66 w Bydgoszczy, podarowali nam misia o imieniu Bartek. Jego smutną historię opisuje załączony do przesyłki list. Nasz nowy przyjaciel zamieszkał w grupie “Żabki”, gdzie dzieci od razu otoczyły go troskliwą opieką. Jest z nami bardzo szczęśliwy.


Opowieść o Kopciuszku

Spektakl w wykonaniu “Szkoły Super Babć”.


Hej kolęda, kolęda!

Kolędowanie w Spółdzielni Mieszkaniowej Słoneczny Stok.


Poznajemy kulturę tatarską

W dniu 27 XII 2017 r. w naszym przedszkolu odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z przedstawicielami kultury tatarskiej. Pan Dawid pokazywał na tablicy interaktywnej slajdy. Dzieci dowiedziały się, kto to jest imam, co to jest koran, jak wyglądają stroje ludowe, najpopularniejsze potrawy (pierekaczewnik, kołduny, pilaw) oraz smakołyki (halwa, czak-czaki). Obejrzały piękne tańce. Pokolorowały ekologiczne torby i obrazki przedstawiające dzieci tatarskie. Ułożyły puzzle. Na koniec w prezencie wszyscy dostali prezenty: czak-czaki (malutkie faworki z miodem). Pycha! To piękne, że możemy poznawać historię i obyczaje innych społeczności. Świat jest bardzo ciekawy.


Spotkanie z twórcami ptasich karmników

W grudniu gościliśmy w naszej grupie Zajączki, tatę Patryka – Pana Piotra Koźluka. Pomógł nam on zorganizować w naszym przedszkolnym ogrodzie “Oazę ptaków”. Razem ze swoim tatą, a dziadkiem Patryka – Panem Włodzimierzem Koźlukiem własnoręcznie wykonał z drzewa sosnowego karmniki i budki dla ptaków. Potem z naszą małą pomocą zawiesił je na drzewach. Bardzo nam się spodobały! Mamy nadzieję, że naszym skrzydlatym przyjaciołom również. Cieszymy się, iż obu Panom – Piotrowi oraz Włodzimierzowi, którego spotkaliśmy podczas uroczystości Dnia Babci i Dziadka, mogliśmy osobiście podziękować wręczając wykonany przez nas “Album Ptaków”. Jeszcze raz dziękujemy za bezinteresowną pomoc i gratulujemy Patrykowi wspaniałego taty i dziadka oraz życzymy, by w przyszłości poszedł w ich ślady.


“Mamy czytają – dzieci słuchają.” Cała Polska czyta dzieciom.

W grupie Zajączki odwiedziły nas ostatnio nasze mamy: Jakuba – Pani Kamila Gromko, Emilki – Pani Justyna Chociej oraz Patryka – Pani Paulina Koźluk. W ramach akcji “Cała Polska czyta dzieciom” mamy przeczytały nam opowiadania z książek, których jeszcze nie znaliśmy: “Tajemnica zagubionego Haka”, “Basia i przyjaciele – Antek” Zofii Staneckiej, “Łakomczucha” Wiesława Drabika oraz “Parauszek i przyjaciele – Dzień Łasucha” Julii Śniarowskiej. Wszystkie bardzo nas zaciekawiły, pobudziły naszą wyobraźnię i zachęciły do wybrania się po nie do biblioteki lub księgarni. Spotkania z mamami były nie tylko bardzo pouczające, ale również … słodkie! Wszystkie zakończyły się konkursami i słodkimi niespodziankami. Nasze mamy wiedzą jak sprawić nam przyjemność! Bardzo im za to dziękujemy!


By się babcie uśmiechały …

Z rezydentami Domu Opieki przy ul Proletariackiej w Białymstoku przyjaźnimy się od kilku lat. Kochane Babcie obdarowujemy laurkami, zapraszamy do nas na występy w przedszkolu. W okolicach Bożego Narodzenia Babcie zaskoczyły nas prezentami- pięknymi, własnoręcznie wykonanymi ozdobami choinkowymi. W podziękowaniu, dzieci z grup IV, V, VI, VII zaprosiły do wspólnego kolędowania. W grupie VII Babcie mogły skosztować przedszkolnej szarlotki i uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych.
Tym razem postanowiliśmy odwiedzić nasze Babunie w ich domu. “Kubusie” wystawiły jasełka, zaś grupa “Misie” podzieliła się przedstawieniem przygotowanym z okazji Dnia Babci i Dziadka. Rezydenci nie szczędzili dzieciom słów uznania. Mamy zaproszenie otwarte 😉 Nasza przyjaźń kwitnie, starszyzna się uśmiecha, a przy okazji wzmacniamy w wychowankach altruistyczne postawy.


Spotkanie w Mini Klubie – grupa “Misie”

W piątek, tuz przed Świetami, w radosnym nastroju “Misie” uczestniczyły w warsztatach plastycznych w Mini Klubie na Leśnej Dolinie. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie. To było ciekawe doświadczenie, dobrze spędzony czas, a przy okazji przyjemny, dłuższy spacer 🙂


Spotkanie w Mini Klubie – grupa “Kubusie”

Dnia 19 stycznia dzieci z grupy “Kubusie” uczestniczyły w warsztatach plastycznych w Mini Klubie na Leśnej Dolinie. Zainspirowane zimową aurą wykonały papierowe rękawiczki na sznurku.


List do żołnierza

W grudniu grupa “Biedronek” miała okazję uczestniczyć w projekcie edukacyjnym “List do żołnierza”. Akcję prowadzą od wiosny 2017 roku członkowie Legii Akademickiej Strzelców Morskich, działającej przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Stowarzyszenie wspiera działania na rzecz obronności państwa, szkolenia proobronnego i wychowania patriotycznego. Początkowo projekt objął teren Pomorza, potem dołączyły placówki z Elbląga, Białegostoku i Kielc. Nasze dzieciaczki wykonały piękne pocztówki bożonarodzeniowe dla polskich żołnierzy na misjach zagranicznych oraz żołnierzy państw NATO, stacjonujących w naszym kraju. Spotkanie prowadziła Pani Barbara Halicka z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku.


Rodzice czytają w grupie Misie

Dziękujemy serdecznie Pani Martynie – mamie Oli za poświęcony czas i zaangażowanie w szerzenie postaw czytelniczych wśród przedszkolaków. Zapraszamy tym samym innych Rodziców do wywoływania uśmiechu na twarzach naszych najmłodszych 🙂


Malujemy ekotorby

Dziękujemy serdecznie PUHP “LECH” Sp. z o.o za warsztaty twórczego recyklingu, które zostały przeprowadzone w grupach “Misie” i “Zajączki”. Miały one na celu budowanie świadomości o potrzebie ponownego wykorzystywania materiałów, dzięki czemu ograniczamy ilość wytwarzanych odpadów. Warsztaty połączone zostały z krótką prelekcją na temat dbania o środowisko naturalne oraz segregowania odpadów. Oby samodzielnie ozdobione ekotorby zostawiły na długo ślad ekologicznej świadomości.


Rodzice czytają w grupie Ekoludki

Dnia 13.XI.2017 roku zainaugurowaliśmy naszą przedszkolną akcję “Rodzice czytają – dzieci słuchają”, włączając tym samym rodziców dzieci z grupy Ekoludki w ogólnopolską akcję Fundacji ABC XXI Wieku pod hasłem “Cała Polska czyta dzieciom”. Przez trzynaście dni chętni rodzice przychodzili do naszej sali, aby popołudniami czytać wybrane przez siebie książki dzieciom z naszej grupy. Cieszymy się, że rodzice doceniają codzienne głośne czytanie dzieciom i rozumieją, że jest to najlepsza i beznakładowa inwestycja w ich rozwój. Dziękujemy!


Spotkanie z dentystą w grupie Ekoludki

Wszystkie przedszkolaki wiedzą jak dbać o zęby, ale tej wiedzy nigdy za mało. W związku z tym zaprosiliśmy do naszej grupy mamę Natalki – panią stomatolog Katarzynę Dworakowską. Tłumaczyła ona dzieciom, jak należy dbać o higienę jamy ustnej, w jaki sposób i ile czasu należy czyścić zęby. Ekoludki dowiedziały się, że słodycze można jeść bez większej szkody dla zębów, ale … raz w jednej małej porcji, potem należy je oczywiście porządnie wyszorować. Pani Dentystka przyniosła ze sobą kilka oryginalnych rekwizytów. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszył się model szczęki. Ekoludki zapoznały się także z rodzajami szczoteczek do zębów.
Celem spotkania było przybliżenie zawodu dentysty, zapoznanie ze sposobami dbania o zęby, zmniejszenie obawy przed wizytą w gabinecie dentystycznym oraz zachęcenie dzieci do kontroli zębów. Mamy nadzieję, że od tej pory już nikt z przedszkolaków nie będzie bał się wizyty u stomatologa, a jak należy dbać o zęby zapamięta na zawsze.


Babcie z Klanzy w grupie Ekoludki

W marcu 2018 w grupie Ekoludki dwa razy gościliśmy SuperBabcie z Klanzy. Najpierw dzieci obejrzały w wykonaniu babć przedstawienie pt. “Kopciuszek”. Była to przerobiona wersja znanej bajki, która zachęciła Ekoludki do jedzenia owoców i warzyw, dlatego też spektakl zakończył się zabawami ruchowymi przy muzyce z wykorzystaniem świeżaków. Zarówno dzieci jak i SuperBabcie wesoło się bawiły.
Na następnym spotkaniu odwiedziły grupę Ekoludki dwie Babcie ze Szkoły SuperBabć z Klanzy, które czytały nam książki z literatury dziecięcej. Dzieci uważnie słuchały wierszy oraz były aktywne podczas rozwiązywania zagadek. Miło upłynął nam czas. Dziękujemy wam Superbabcie!


Kraszanki w Skansenie

W dniu 19 marca grupy “Kubusie” i “Zajączki” uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych pt. “Kraszanki w Skansenie”, w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Dzieci zobaczyły tam, jak powstają cukrowe baranki i własnoręcznie wykonały wielkanocne palmy. Pod okiem pisankarki z Lipska – Pani Krystyny Cieśluk – uczyły się trudnej sztuki zdobienia jajka techniką batiku szpilkowego, polegającego na maczaniu w roztopionym pszczelim wosku patyczka zakończonego szpilką. To było prawdziwe wyzwanie! Przy wielkanocnym stole przedszkolaki wysłuchały opowieści o świątecznych zwyczajach. Był to dzień pełen wrażeń! Wszyscy wrócili zadowoleni, uśmiechnięci, a przede wszystkim przygotowani do nadchodzących Świąt Wielkanocnych – z palmami i pięknymi pisankami w rękach. Trudno o lepsze przygotowanie do świąt 🙂


Delfinki poznają pracę fryzjerki.

W grupie “Delfinki” gościła Pani Iza, mama Kacpra, która jest fryzjerką damsko-męską. Dzieci poznały sposoby pielęgnacji i stylizacji włosów oraz przybory i urządzenia używane w zakładzie fryzjerskim. Wszystkie dzieci zostały poddane zabiegom fryzjerskim. Dziewczynki wybierały loki i warkocze francuskie, natomiast chłopcy fryzury na żel. Na zakończenie pani Izabela przygotowała quiz o swojej pracy, który wypadł bardzo pomyślnie. Dzieci otrzymały kolorowanki o pracy fryzjerki oraz lizaki. Serdecznie dziękujemy pani Izie za piękne i niepowtarzalne zajęcia.


Ekoludki poznają nowy zawód

W marcu gościliśmy w naszej grupie tatę Błażeja, który z zawodu jest operatorem maszyn i zajmuje się cięciem wodą. Pan Krzysztof przyniósł narzędzia i akcesoria niezbędne do cięcia bardzo trwałych materiałów. Podarował dzieciom z grupy Ekoludki wyciętego w styropianie ekoludka, którego mieliśmy za zadanie pomalować. Bardzo dziękujemy naszemu gościowi za ciekawe spotkanie.


Ekoludki robią pizzę w piekarni Carrefour

W marcu dzieci z grupy Ekoludki zostały zaproszone do piekarni Carrefour, gdzie miały okazję uczestniczyć w robieniu pizzy z produktów przygotowanych przez Carrefour. Ponadto zwiedziliśmy piekarnię i zapoznaliśmy się z urządzeniami służącymi do pieczenia oraz zobaczyliśmy różnorodne pieczywo sprzedawane w tym sklepie. Dzieci wróciły do przedszkola z gorącą pizzą. Dziękujemy Hipermarketowi Carrefour za umożliwienie nam uczestniczenia w takich zajęciach.


Ochrona Zdrowia

Dziękujemy serdecznie Pani Dorotce – mamie Piotrusia, za wspaniały czas, który nam podarowała. Opowiadając o pracy pielęgniarki i lekarza, przybliżając specjalizacje, oswajała przedszkolaki z zabiegami medycznymi i pomagała pokonywać strach przed szpitalem. Dzieci jeszcze przez długi czas bawiły się w kąciku medycznym, który powstał dzięki pani Dorotce. A i nasze misie-Kajtki mogły aktywnie uczestniczyć w zajęciach (podobno żaden nie ucierpiał … 😉


Uczymy się pierwszej pomocy

Wizyta gości z Pogotowia Ratunkowego 112.


Spotkanie ze Strażą Miejską

W kwietniu dzieci z grupy Smerfy i Pszczółki miały okazję zapoznać się bliżej z wyglądem oraz pracą funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Białymstoku. Tego dnia miały okazję zadać interesujące pytania Strażnikom, obejrzeć ich pojazdy służbowe oraz uczestniczyć we wspaniałym i ekscytującym pokazie umiejętności psów służbowych. Serdecznie dziękujemy Straży Miejskiej w Białymstoku za to spotkanie!


Świadomy Przedszkolak

Dziękujemy serdecznie Fundacji “Impuls”, za możliwość udziału w projekcie edukacyjnym “Świadomy Przedszkolak”. Zaproszeni Goście w przystępny i naturalny sposób zapoznali z rodzajami niepełnosprawności. Forma warsztatowa pozwoliła dzieciom doświadczyć trudności, z jakimi każdego dnia borykają się osoby z niepełnosprawnością. Jednocześnie poznaliśmy sprawdzone sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Mamy nadzieję, że nasze “Ekoludki”, “Pszczółki”, “Zajączki” i “Misie” wyszły z przeświadczeniem, że “Każdy Człowiek Jest Ważny”.


Spotkanie z przedstawicielem Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

W kwietniu grupy “Misie”, “Kubusie” i “Zajączki” uczestniczyły w spotkaniu z Panią Martą Potocką – przedstawicielem Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Białymstoku. Pora była ku temu odpowiednia – wszak wreszcie nadeszła upragniona wiosna, a z nią powróciły cieszące nas swoim wyglądem i śpiewem ptaki. Pani Marta podzieliła się z nami swoją bogatą wiedzą na temat życia naszych “skrzydlatych przyjaciół”. Opowiadała o nich w tak interesujący sposób, niejednokrotnie zaskakując nas ciekawostkami na ich temat, że słuchaliśmy jej z “zapartym tchem”. W efekcie zapamiętaliśmy wiele cennych informacji dotyczących różnych zachowań i trybu życia wybranych ptaków. Bardzo podobały nam się również podczas spotkania: projekcja filmu “Przygód kilka wróbla Ćwirka” oraz otrzymane od Pani Marty kolorowanki z sikorkami. Cieszymy się bardzo z tak miłych odwiedzin i prosimy o jeszcze 🙂